0542 747 19 18 - 0216 342 58 59 - 0532 170 34 54 - 0542 533 10 10
info@azizdedektor.com

Sıkça Sorulan Sorular

Altın, Para Yada Heykel Bulursam Ne Yapmalıyım?

Altın, Para, heykel yada Define bulan arkadaşlar bulduğunuz defineleri müzeye vermelisiniz, bulduğunuz defineyi yetkililere bildirmek yalnızca maddi değer açısından değil, arkeologlar için buluntunun ait olduğu döneme ilişkin bilgi edinmeleri açısından da önemlidir. Türkiye’deki define kanun maddelerine göre, define bulan kişi veya kişiler üç gün içinde en yakın müzeye ya da resmi kuruluşa durumu bildirmek zorundadır. Bulunan definenin müzeye teslimi sağlandıktan sonra bir komisyon kurulur (eksper). Define bulan kişiye bulunan objelerin (altın) değerine göre bir ödül verilir. Verilen ödül her zaman aynı olmaz, bulan kişinin nerede ve nasıl bulduğuna göre değişir, kendi arazisi, başkasının arazisi, hazine yeri gibi farklı alanlarda bulunan definelerin ödülleri de farklı olur, başkasının arazisinde bulunan defineden arazi sahibi pay talep ederse verilecek ödülden kesilip arazi sahibine de pay verilir. burada asıl olan pay değil definenin olması gereken yerde olmasını sağlamaktır, bulduğumuz defineleri müzeye vermemiz en doğru olanıdır.

Dedektörle Define Aramak Yasak mı?

Defineci arkadaşlar; Faturalı olmak kaydıyla dedektör almak ve satmak yasaldır bunu  hepimiz biliyoruz.

Kullanım; Dedektör kullanmak 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını koruma Kanununda belirtilen yerler dışında dedektör kullanmak yasaldır. Kazıya başlamadan önce Kültür ve Turizm Bakanlığınca define arama ruhsatnamesi çıkarması gereklidir, Tabi bu hemen çıkmayabilir Kültür ve Turizm Bakanlığı yönetmeliklerine göre uyulması gereken kurallar vardır, bunu yukarıda kısaca koruma kanununda belirtilen yerler olarak yazdık.

Daha anlaşılır hale getirelim; Kişi  define çıkarmak için kazı izni alması gereklidir, kazı izni almak için önce define yeri tespit etmesi  gerekir, koruma kanunlarında belirtilen yerler dışında define yeri tespiti için özel izin gerekmez,

Görüldüğü gibi defineci arkadaşlarımızın dedektör konusunda tedirgin olmalarına gerek durum yok, artık dedektör almak kullanmak yasakmış gibi lanse edenlere itibar etmeyeceğiz, ince ayrıntı şudur faturalı olmak kaydıyla dedektör almak ve satmak serbesttir, Define aramaya gelince; Koruma kanununda belirtilen yerler dışında dedektörle araştırma yapılmaktadır.

Bu karmaşıklığın asıl nedeni eğitimsiz defineciler olmasından kaynaklıdır, Oysaki eğitim yaşam boyu gerekli olan en önemli etkinliktir, Bizlerde definecilere sunduğumuz hizmetlerden biriside wep sitelerimizdir, defineci arkadaşların gelişimi adına hazırladığımız makaleler yargıtay kararlarına  paralel olarak güncellenmektedir.

1- Öncelikle Define kanun maddelerini bilmek,
2- Düzenli ve planlı çalışmak sizi başarıya götürecek önemli etkenlerdir.

Hepinize başarılar dilerim.

Definede Tılsım Var mıdır?

Tılsımların birden  fazla çeşidi  vardır biz  genel olarak define ile ilgili  tılsım  uygulamalarından  ve çözümünden bahsedeceğiz. bazı tılsımlar   defineyi koruma amaçlı cinlerin  muhafız olarak oraya hapis edilmesi yada gömülen define  üzerinden  yüzlerce   yıl  geçmesi  ve   bu defineye   3  harflilerin kendiliğinden sahiplenmesi  gibi   buna benzer birçok tılsım  çeşitleri  vardır.  Bir yerde tılsım olup olmadığını anlamak için  bölgedeki  define işaretlerini  gözden  geçirmeliyiz.   hangi işaretler  tılsımlıdır, en güçlü  tılsımlı işaretler ise hac ve yılan işaretleridir.

Tılsım  yapımında  en çok   kullanılan  yöntem  kan  akıtmaktır,  bu   hayvan   kanı olarak  bilinse’de  bazı  tılsımlar insan kanı ile  yapıldığını biliyoruz,    insan keserek  yapılan  tılsımlar    en  güçlü   tılsım çeşitleri  arasındadır.   Ayrıca bazı cin tayfası, bu hazineleri insanlara karşı korumaktadır.  bu  çoğunlukla hıristiyan   cin olarak  tanımlanabilir.

Define Musallatı ve Definedeki Tılsımı Çözmek

  • Cinlerin kendiliğinden sahiplenmesi
  • Cinlerin bekçi olarak bırakılması
  • Meleklerin bekçi olarak beklemesi

Not: Defineci arkadaşlar  mantık kullanmamız, çalışmalarımızı bilimsel gerçekler üzerine inşa etmemiz gerekir. Müslüman biri putperest gibi davranış sergilememelidir. Çalışmalı, her geçen gün çalışmalarını modernize etmeyi asli bir görev gibi kabul edip ve bu şekilde davranmalıdır. Definecilik ile Arkeoloji arasında amaç ve hedef bakımında fazla bir farklılık yoktur. Arkeoloji biliminin ana temellerini, kural ve metotlarını kullanarak çalışmaya başlayacak ve aynı şekilde çalışmasını bitirecektir. Aksi halde, zaman, mali, iş gücü kaybı yanında tarihi belge  niteliğindeki bir çok dokümanı tahrip etmenin ötesine geçmeyecektir.

Hz. Peygamber, yedi büyük günahtan birincisinin Allah’a şirk koşmak olduğunu açıklamış, ikincisi de “sihir ve tılsımla ilgilenmektir” buyurmuştur.

 

Tuzaklı Hazineler Var mıdır?

Tuzak sistemleri en çok kral  mezarlarında rastlanır,  höyük  tümülüs gibi yığma türü 3 mezarın birinde tuzağa denk gelinmektedir. mağara, mahzen gibi tünel türü girişlerde olduğu gibi  eşkıya gömüleri için kullanılan tuzaklarda vardır. tuzak çeşitleri arasında kişiye fiili olarak zarar veren tuzaklar kadar işaretler üzerindeki şaşırtma  yönleri yine tuzak sınıfına girer,  asıl yön güney iken şaşırtma bi murç izi ile sizi kuzeye yönlendirmekte bir çeşit tuzaktır. biz buna  medeniyetlerin sakladıkları hazinelerin kolaylıkla ele geçmemesi için kullanılan tuzak çeşidi diyoruz. bu tuzak size zarar vermez ama sizi kandırıp yanlış yerlerde araştırma yapmanızı sağlar,

Define İşaretleri Var mıdır?

Define işaretleri, hazine arayanların ve hazine bulmak isteyenlerin, arazide dikkat etmesi gereken en önemli sembollerdir. Define işaretleri yardımıyla gizlenmiş girişleri, mahzenleri, gömüleri ve gizli hazineleri bulabilirsiniz. Bu sembolleri okumak belli bir bilgi birikimi gerektirir. Sitemizde bu konuda sizlere yardımcı olmak en önemli amacımız.

Siz de merak ettiğiniz her türlü define işaretini bize iletebilir, birlikte bu zenginliklere kavuşmamız yolunda önemli bir adım atabiliriz. 

ENİYİ ALTIN CİHAZI HANGİSİDİR ?

Aslında dedektör sektöründe en iyi altın cihazı anlayışı kesin değildir; özellikle mineralli toprak zeminde daha başarılı olan dedektörler derinlik konusunda diğerlerine göre biraz daha sıkıntılı olabilir, derinlikte başarılı olanlarda mineralli zeminde performans düşüklüğü yaşayabilir. Burada anlamamız gereken dedektörlerin farklı amaçlara hizmet için üretildiğini bilmemiz gereklidir,, Peki aynı kategorilere hizmet için tasarlanan dedektörler arasında iyi, kötü kavramı var mıdır, bunu anlayan sadece profesyonel dedektör kullanıcılarıdır bunlar bile kendi aralarında anlaşmazlık yaşadıklarını görmekteyiz bazı dedektörler bazı kullanıcılara hitab ederken bazılarıda diğer kullanıcıya hitap edebilir.

Defineci arkadaşların büyük bölümü normal tek para dedektörü kullanırken bazı kesimlerde derin aramalar için dedektör satın aldığını görüyoruz, tek para dedektörlerinde hata yapsanızda çok bir şey kaybetmezsiniz, fiyatlar diğerlerine göre daha düşüktür,fakat derin aramalarda durum farklı olup kimse bu konuda yanılmak istemez. bu durumda derin arama dedektörlerinde çok daha dikkatli olmamız gereklidir. ince eleyip sık dokuyarak bir defa alıp işi bitirmelisiniz.

Dedektör sektöründeki genel anlatım yukarıdaki paragraflar şeklindedir, kullanıcıların dikkat etmesi gereken esas noktalar dedektör temin edecekleri marka modelin nasıl bir AR-GE çalışmasından sonra üretime sunulduğunu bilmesi gerekir, Bazı bilindik markalar alt yapısı güçlü olmayıp reklamla pazar ararken bazı firmaların ciddi AR-GE çalışmaları söz konusudur, mühendislerin  gerek deneysel gerek teorik olarak ürünler üzerinde çalışarak üretime sunması; diğer taraftan kalbur altında üretilip aynı işi yapıyor adı altında piyasaya sürülen markalar var, dedektör temin etmek isteyen kullanıcıların bu tür ince noktalara dikkat etmeleri en hayırlı olanıdır.

Örnek olarak AZİZ DEDEKTÖR  AR-GE çalışmalarıyla bilgiye dayalı sistematik olarak yeni ürünler üreterek veya mevcut olanı geliştirerek bayi,  ve satış mağazalarında (showroom) müşterilerin hizmetine sunarken diğer tarafta nerede üretildiği belli bile olmayan, yurt dışından geldi, daha hafif, paranız boşa gitmesin, aynı işi yapıyor, gibi söylemlerle satışa sunulan taklit ürünler piyasada dolaşmaktadır. Yabancı marka dedektör almak isteyen kullanıcılar sıkıntı yaşamaması için aralara girmeyip üst düzey firmalardan alış veriş yapmaları daha sağlıklı olur.

Büyük şirketler AR-GE departmanlarında bu tasarımlar için inanılmaz bir iş gücü ve doğal olarak da büyük paralar harcamaktadır, sahtecilerin yaptığı ise, hazır bir tasarıma konmak ve bu tasarım üzerinde malzeme kalitesinden çalarak daha ucuza mal etmek kırpılmış özelliklerle satışa sunmaktır. malzeme kalitesi düşürülmüş, üstelik üretim zorlaması yaparak üretimi arttırılmış ürünler hiç bir işe yaramaz.

Defineci arkadaşların en iyi define dedektörü hangisidir konusundan ziyade ürünün ne denli kullanılabilir olduğunu araştırması daha mantıklıdır. Kısacası kaliteli dedektör değil güçlü (gerçek) firma anlayışı ön planda tutulmalıdır.

TOPRAKALTI GÖRÜNTÜLEME CİHAZI NEDİR ,TOPRAKALTI GÖRÜNTÜLEME CİHAZLARINDAKİ DERİNLİKLER

Toprakaltı görüntüleme cihazları,Yer altı görüntüleme sistemleri,Görürüntülü Dedektör modelleri olarak üretilen altın ve define arama amaçlı üretilen cihazlar ve yer altı radarları vardır. Doğrusunu söylemek gerekirse toprakaltı görüntüleme cihazlarında  yada yeraltı görüntüleme dedektörlerinde bazı kişilerin algıladığı televizyon gibi toprağın altını gösteren veya toprağın altını seyredebilmek günümüz teknolojisiyle başarılamadı.ancak görüntülü Dedektör yada bilgisayarlı sitemler diye satılan sensörlü manyatik dalga sistemiyle çalışan cihazlar günümüzde oldukça yaygınlaştı. 

Bu tür cihazlar ve dedektörler toprağın altına sinyal göndermezler sadece yer altından gelen titreşimleri sensörler sayesinde dinleme sistemiyle algılanır. Gercek 3D yazılım sistemi sayesinde farklı renklerde ve şekillerde bilgisayar ekranından 3d görüntü verebilmektedir. Bu yapılan çekimleri farklı açılardan yorumlayabilir ve bilgisayarda görebilirsiniz. Bu sistemler dedektör teknolojisine göre çok derinlerdeki yapıları ve metalleri bulabilmektedir.

 Tabiki bizim yaptığımız uygulama ve denemelerde 8 metre ile 12 metreden sonraki anlaşılırlık ve yorumlama tamamen zorlaşmaktadır. En sağlıklı olanı ise 8 metreye kadar yapılan çekimlerdir. Eğer ki toprak altında aranan oda, yeraltı şehirleri ve maden katmanlarıysa o zaman çok daha derinden bulabilmektedir.Toprakaltı görüntüleme cihazlarını www.azizdedektor.com sitemizden dünyanın en iyi marka ve modellerini inceleyebilir, satılık ve kiralık yer altı görüntüleme radarları hakkında şirketimizden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

 ALAN TARAMA CİHAZLARI, ALTIN ARAMA ÇUBUKLARI,YADA DEFİNE ARAMA ÇUBUKLARI İŞE YARARMI?

Alan tarama Cihazları Altın ve define arama çubukları alan tarama dedektörleri diye satılan define ve hazine arama amaçlı fiyatları  100 tl den başlayan sadece tel şeklinde satılan altın arama çubukları günümüzde oldukça yaygınlaştı. Alan tarama çubuk  sistemleri çok eski çağlardan beri kullanılan sistemlerdir. Genelde maden aramalarında su yataklarını ve kaynaklarını bulmak için kullanılmıştır Şimdi ise teknolojinin gelişmesi kimyasal elementlerin çıkmasıyla beraber çeşitli frakanslar ve kimyasal düzenekler hazırlanarak belirli bir etkileşim meydana getirilmektedir

Bu sayede define aramada alan tarama çubukları ya da başka adıyla alan tarama sistemleri toprak altındaki boşlukları ve büyük define gömülerini tünel girişlerini bulabilmektedir. 

Alan tarama cihazları aynı mıknatısın metale duyarlılığı gibi bu sistemler belirli düzeneklerle beslenerek hazırlanır son derece şık ve pratik kullanımlı hale getirilir. Genelde farklı çeşitlerde sistemler yapılmaktadır bunlardan bazı seçenekleri ve kullanım şekli aşağıdadır . 

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN Alan Tarama Çubukları Altın Arama Çubukları Define Arama Çubukları iki kişi karşılıklı tutarak antenleri birbirine takarak yön verme şeklinde kullanılır. Özellikle  yeni başlayanlar için iki kişi karşılıklı en iyi  hatasız kullanım imkanına sahiptir. Özellikle rüzgarlı havalarda iki kişi karşılıklı kullanılan bu sistem vaz geçilmez en iyi yöntemlerden biridir. Görüntü ve kullanış olarak çok şık olmasada 18 yıllık tecrübeyle kanıtlanmıştır.Sadece yapmanız gereken iki kişi karşılıklı antenleri birbirine kancalarını takarak göbek hizasında ellerimiz birbirine yakın duracak şekilde tutmak ve hafif iter gibi sabit sallanmadan 20-30 saniye kadar tutmaktır.Antenlen yön verdiği istikameti teyit etmek için karşınızdaki arkadaşınızla yer deyiştirerek tekrar aynı şekilde 20-30 saniye tuttuğunuzda aynı yöne antenler dönüyorsa antenlerin döndüğü tarafa 10 yada 20 metre kadar yürünür tekrar alan tarama antenlerimiz tutulur.Aynı yöne yönleniyorsa devam edilir hazinenin,tünelin,mahzen yada oda mezarların bulunduğu alanı geçmişsek bu kez antenlerimiz geriye dönecektir, bu geriye dönerek alanı kısaltır tam hedefin üzerine geldiğinde antenlerimiz bu kez ikisi birden aşağı doğru kırılır derecesinde yönlerdirme yapar.Hedefinten 5 metre kadar uzaklaşır 4 tarafından terrar tutarız ilk tesbit yaptığımız yere antenlerimizin yönlendirdiğinden emin olduktan emin oltuktan sonra hedefin ½ 60 doğru olduğuna emin oluruz. 

ALAN TARAMA CİHAZLARI, DEFİNE ÇUBUKLARI FİYAT VE KULLANIMI HAKKINDA BİLGİ VE SİPARİŞ HATTI:

0542 747 19 18 -- 0532 170 34 54 -- 0216 342 58 59

Alan Tarama, Alan Tarama Cihazı,Alan Tarama Sistemleri, çift sistem denilen tekli tabanca gibi tutularak kullanım şekli bu size  tek başınıza rahat kullanım imkanı sunmaktadır. Aynı zamanda diğer aparatlarını taktığınızda 2 kişi karşılıklı tutularakda  kullanılır. 

Yön Veren Alan tarama cihazları, Alan Tarama Antenleri çok az kullanılan şarkül denen sistemdir bu sistemde bir zincirin ucuna  karışımlar olan topuz takılır.

Alan Tarama Dedektörleri,Alan Tarama cihazları, Elektronik devrelerle hazırlanan Alan Tarama sistemleridir. Bu sistemler genelde tekli kullanım şeklinde yapılır. 

Define Arama çubukları Define Arama Antenleri içinde kimyasal düzeneklerle hazırlanan frakans devreli olanlardır.

Neticede bu sistemlerin hangisi olursa olsun en iyi sistemle hazırlanan alan tarama cihazları yüzde 70 lik başarı payı vardır.

Ancak unutmamak gerekir ki 100 ile 1 km uzakta bulunan bölgelere yönlendirebilme özelliği bulunmaktadır Yönlendirdiği yer çok iyi tahlil edilmeli yada başka bir dedektör veya görüntülü sistemlerle sağlıklı olması için değerlendirilmelidir. 

 

Dedektör satın alırken nelere dikkat etmeli ?

Dedektör satın alırken bir çok hususa dikkat etmek gerekir:

1-  Dedektör, pratik olmalı. Hayatında eline hiç dedektör almamış bir kimse bile 10 dakika içerisinde dedektörü nasıl kullanacağını öğrenecek şekilde basit olmalı.

2- Müşteri, aldığı dedektörü satıcı firmaya test ettirmelidir. Satıcı firma, dedektörün nasıl kullanılacağını müşteriye detaylı şekilde uygulamalı olarak anlatmalı ve göstermelidir.
3- Dedektörlerdeki en hassas özellik, toprak ayarının yapılmasıdır. Bir dedektörle toprak üzerinde iken yürüdüğünüz zaman eğer toprak ayarı bozuluyorsa, makinenin değerli metalleri (altın, gümüş, bakır) göstermesi beklenemez.
4- Dedektörlerin kullanım malzemesine mutlaka bakın. Hangi maddeden yapılmış, içinde neler var. Garanti belgesiyle dedektörün üzerindeki özellikler birbirini tutuyor mu? Bunlara dikkat edin. Günümüzde satılan dedektörlerde ’1 yıl garantilidir’ ibaresi yer almaktadır. Garanti belgesini mutlaka kaşelettirip imzalattırın. 
5- Bazı dedektörlerin başlıkları, demirden imal edilmiş olabilir. Özellikle dedektörlerin başlık kısmının plastik olanını ve içininin açılıp açılmadığını kontrol edin. Çünkü başlık kısmında (içinde) bobin bulunmaktadır. Bobin devrelerinin sağlamlığına bakın.
6- Bir dedektörü çalıştırmadan kesinliklikle almayın. Devrelerinin bir tanesi çalışmıyor olabilir. Her ne kadar dedektörler konusunda bilginiz olsa da yanınızda mutlaka dedektörlerden anlayan iyi birisini bulundurun.